środa, 11 października 2017

Pierwsza miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych już wkrótce we Wrocławiu

4 listopada we Wrocławiu zostanie uruchomiona pierwsza miejska wypożyczalnia samochodów wyposażonych wyłącznie w napęd elektryczny w Polsce. Operatorem Vozilli – bo tak będzie się nazywał wrocławski car sharing, będzie warszawska firma Enigma. Już od 4. listopada wrocławianie będą mogli jeździć
samochodami elektrycznymi z floty Vozilli.
fot. red. Ekomobilność
Jak zapowiadał Robert Oporski, dyrektor ds. rozwoju biznesu w spółce Enigma podczas konferencji E-mobility: Elektromobilność, Energia Odnawialna, Zrównoważony Transport, towarzyszącej Targom Ekoflota 2017 – to rozwiązanie przyjazne dla klientów i dla miasta.
Od listopada, każdy będzie mógł z użyciem aplikacji (i tylko aplikacji), wypożyczyć samochód dojechać do celu i zostawić w dowolnym miejscu w granicach administracyjnych Wrocławia. Cennik usługi będzie prosty: 1 zł za minutę jazdy i 10 groszy za minutę postoju. Jak podkreśla Robert Oporski, zgodnie ze statystykami, większość z kierowców w mieście przejeżdża dziennie ok. 47 km – głównie żeby dojechać do pracy, zrobić zakupy i załatwić bieżące sprawy. W większości samochodów jeździ 1 osoba., tymczasem jedno auto w car sharingu pozwala zastąpić 12 aut wjeżdżących do miasta. 

Jak wskazuje dyrektor Robert Oporski, miejski elektryczny car sharing rozwiązuje wiele problemów współczesnej komunikacji: mniej samochodów w mieście to mniejsza emisja spalin, mniej zatłoczone ulice, więcej miejsc parkingowych w centrum i łatwiejsza komunikacja.
Robert Oporski, dyrektor ds. rozwoju biznesu,
Enigma Systemy Informacji Sp. z o.o. podczas konferencji E-mobility...
fot. red. Ekomobilność

Vozilla jest przygotowana na rozwiązanie pozwalające dojeżdżającym do miasta na pozostawienie samochodu na obrzeżach i poruszanie się współdzieloną flotą po centrum. Wszyscy korzystający z car sharingu będą cieszyć się przywilejami, które przyznały im władze miejskie: możliwością korzystania z buspasów, i miejsc parkingowych w ścisłym centrum miasta, które będą dedykowane wyłącznie dla miejskiej wypożyczalni - od listopada będzie wyznaczonych 200 takich miejsc. 
         
Obsługa Vozilli, będzie ładować samochody – na potrzeby wypożyczalni operator rozbudowuje sieć infrastruktury - i rozwozić w miejsca gdzie jest  na nie największe zapotrzebowanie. 

Początkowo flota będzie składała się z 200 pojazdów – 190 Nissanów Leaf oraz 10 dostawczych e-NV 20090, ale już teraz zapowiadana jest jej rozbudowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz