poniedziałek, 9 października 2017

Samochody elektryczne – mały zasięg to mit!

Samochody elektryczne wciąż są za drogie i to aktualnie jedna z głównych barier rozwoju tego sektora. Inne ograniczenia, to według ekspertów mity, które łatwo obalić.


Jacek Fior, cleantechnica.pl podczas konferencji E-mobility...
fot. red. Ekomobilność 
Jednym z takich mitów jest obawa, związana z ograniczonym zasięgiem samochodów z silnikiem elektrycznym i brakiem wystarczającej infrastruktury. 

To prawda, że infrastruktura sieci ładowania w Polsce na razie jest dość ograniczona, choć wkrótce ma się to zmienić (więcej na ten temat znajdziecie tutaj). Ale, jak wskazywał podczas konferencji E-mobility: Elektromobilność, Energia Odnawialna, Zrównoważony Transport, towarzyszącej targom Ekoflota 2017 Jacek Fior, redaktor cleantechnica.pl jest to bariera fikcyjna. Badania wśród użytkowników samochodów elektrycznych w USA i Europie, na które się powołał wskazują, że 92-98% badanych użytkowników, ładuje swoje EV w domu, a blisko 75% respondentów stwierdziło, że istniejąca infrastruktura im wystarcza.


Oczywiście, wciąż długodystansowa podróż samochodem elektrycznym wymaga większego zorganizowania i dyscypliny, niż w przypadku podróży samochodem z tradycyjnym silnikiem spalinowym, jednak w praktyce jest to prostsze niż sądzi większość opinii publicznej. 

Dla większości z nas to śmiała teza, ale wyzwanie podjał podróżnik Arkady Paweł Fiedler. Znany z przedsięwzięcia „Maluchem przez Afrykę” wnuk słynnego pisarza przygotowuje się właśnie do kolejnej wyprawy: „Electric Explorer 2018, African Challenge”.
Ten oto Nissan Leaf ma przejechać trasę z Kapsztadu do Polski w 2018 r.fot. red. Ekomobilność

W lutym przyszłego roku wyruszy z Kapsztadu do Europy samochodem elektrycznym. W ramach przygotowań do wyprawy podjął wyzwanie w Polsce. Przejechał trasę z północy polski na południe, wzdłuż wschodniej granicy. Oczywiście wybór trasy był nieprzypadkowy: region słynie ze słabej infrastruktury i kiepskich dróg. 
Jak wypadł test ? – jak opowiedział sam kierowca podczas konferencji E-mobility – było lepiej niż można się było spodziewać. 

Filmową relację można z trasy przygotowawczej i zapowiedź afrykańskiego wyzwania, można obejrzeć tutaj: 

Arkady P. Fiedler podczas targów Ekoflota 2017.
Redakcja Ekomobilności będzie kibicować wyprawie.
fot. red. Ekomobilność 
Podczas Targów Ekoflota 2017 redakcja Ekomobilności miała mozliwość obejrzenia  samochodu, który wyruszy na wyprawę. Będziemy kibicować Panu Arkademu P. Fiedlerowi i czekamy na film, który ma powstać z wyprawy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz